sadsad x
asdasd

Arni Gold'a nasıl üye olabilirim?

arnigold.com sitesinden sağ üst köşede bulunan üye ol alanına tıklayarak, çıkan sayfada üye kayıt/düzenleme bölümünden üyelik bilgileri, iletişim bilgileri ve şifre bilgilerini tamamlayarak arnigold.com'a üye olabilirsiniz.

Üye olmak zorunlu mu? Üye olmadan da alışveriş yapılabiliyor mu?

Üye olmadan alışveriş yapma imkanına sahipsiniz.

İade için kargo ücreti ödemesi yapmam gerekiyor mu?

Herhangi bir iade talep edilmemektedir. Geri iade süreci için Whatsapp destek hattımızla veya info@arnigold.com adresi ile iletşime geçebilirsiniz.

Online site üzerinden satın aldığım ürünü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Üründe kullanım olmadıysa ilk 30 gün içinde sertifika ve ürünün faturası ile birlikte size verilen iade kodu ile tarafımıza ileterek değişim yapabilirsiniz. Özel tadilat görmüş ürünler ve özel müşteri siparişleri iade alınamaz ve değiştirilemez. Faturasız, fişsiz veya sertifikası olmayan ürünler değiştirilemez.

Ürünümü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kargo ile gönderim esnasında kargodan kaynaklı olarak ürünlerde zarar oluşabilmektedir. Bu sebeple ürünü teslim alırken paketinizde ezilme, yırtılma ve ıslanma gibi bir durum olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda kargoyu teslim almayıp, kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız.

Hediye paketi ile gönderim ne şekilde oluyor?

arnigold.com sitesi üzerinden aldığınız bütün ürünlerimizin gönderimi hediye paketi ile birlikte teslim edilmektedir.

Siparişim elime ulaşmadı ne yapabilirim?

Siparişiniz ile ilgili sorunlarınız konusunda yardım almak için bizimle info@arnigold.com ve/veya Whatsapp destek adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Teslimat adresi ile fatura adresi farklı olabilir mi?

Tabi ki farklı olabilir. Sipariş esnasında fatura adresi ve teslimat adresini farklı veya aynı tanımlayabilirsiniz. Seçiminize göre faturanız farklı bir adrese gönderilebilir.

Yurtdışına teslimat yapıyor musunuz?

Online sitemiz üzerinden verilen siparişlerinizin gönderimleri sağlanmaktadır.

Yurt dışı siparişlerinde kargo bedeli nedir?

Yurt dışı siparişlerinde kargo alıcıya aittir. Adrese göre değişiklik göstermektedir.

Satın aldığım ürünlerin garantisi var mı? Garanti süresi ne kadardır?

Tarafımıza ait olduğu ibraz edilen tüm ürünlerde tamir ve bakım servis garantisi süresizdir. Kullanıcı hatası sonucu oluşacak tamir ve bakım işlemleri ücrete tabidir.

Altın takılarımı nasıl muhafaza etmeliyim?

Mümkün olduğu müddetçe altın takılarınızı kimyasal ürünlerden uzak tutun. Yoğun şekilde kimyasal maddelere (alkol, parfüm, çamaşır suyu vb.) maruz kalan takılarınızın ömrü kısalmış olur. Takılarınızı kadife kaplı bir kutuda saklayabilirsiniz. Böylelikle takılarınız yumuşak bir ortamda zarar görmeden korunacaklardır.

Pırlanta takılarımı nasıl muhafaza etmeliyim?

Kullanmadığınız zamanlarda pırlanta takılarınızı nemli olmayan ortamda kumaş ile sarılı halde kutusunda veya kesesinde, yüksek ışık ve ısıya maruz bırakmayacak şekilde saklayarak ışıltısını koruyabilirsiniz.

Pırlanta takılarımın bakımını nasıl yapmalıyım?

Küçük bir kaba ekleyeceğiniz bulaşık deterjanı ve su karışımı ile pırlantalarınızdaki kiri ve yağı yumuşak bir diş fırçası yardımı ile çıkarabilirsiniz. Diş fırçası ile fırçaladıktan sonra ılık suyla durulayıp, kuru bir bezle sildiğinizde pırlantalarınız ilk günkü ışıltılarına kavuşacaktır.

Ürünümün taşı düştü, ne yapmalıyım?

Ürününüzü kargo ile adresimize sertifikası/faturası ile birlikte getirdiğiniz takdirde ürününüz incelenecek ve size bilgi verilecektir. Online alışverişler için destek hattımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Yüzüğümün ölçüsü uymadı ne yapmalıyım?

Destek hattımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Ürünlerimde çizikler oluştu, ne yapmalıyım?

Ürününüzü sertifikası/faturası ile birlikte tarafımıza getirdiğiniz takdirde ürün bakımı ve ürün cilası yapılacaktır. Online alışverişler için destek hattımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Ürünümün tamiri merkeziniz yerine farklı bir kuyumcu atölyesi tarafından yapıldı, ne yapmalıyım? Garantisi devam ediyor mu?

Ürünlerimiz kendi atölyemiz dışında bir yerde bakım ve tamir yapıldığı takdirde garanti kapsamından çıkmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.